Předmět činnost katedry se stále rozvíjí s ohledem na požadavky průmyslové praxe. Stále je zde konstrukce a automatizace strojů, větší úslilí je však věnováno v oblasti výzkum a aplikace nových technologií a metod v oblasti rapidprototypingu, výrobní logistice a projektování a inovaci výrobních systémů. Katedra výrobních systémů a automatizace disponuje i rozsáhlým know-how týkajícím se optimalizace a inovace podnikových procesů a využívání počítačové simulace, které získala zejména řešením konkrétních projektů průmyslové praxe.
Odpovídá odbornému zaměření pracovníků katedry a poměrně dobře vystihuje i faktickou náplň katedrou garantovaných oborů. Lze ji zhruba shrnout do následujících zájmových okruhů:
Katedra zajišťuje výuku a vedení bakalářských prací v bakalářském studiu v oboru Výrobní systémy se zaměřením na Výrobní systémy a rovněž zajišťuje výuku a vedení diplomových prací v magisterském studiu a navazujícím magisterském studiu v oboru Konstrukce strojů a zařízení se zaměřením na obráběcí a montážní stroje a v oboru Výrobní systémy se zaměřením na Pružné výrobní systémy pro strojírenskou výrobu. Katedra také zajišťuje doktorské studium v oborech Výrobní systémy a procesy a Konstrukce strojů a zařízení. Studenti se během studia na katedře seznamují s problematikou hydraulických a pneumatických mechanismů, s konstrukcí obráběcích a tvářecích strojů, moderních výpočetních metod a metod konstruování. Dále získávají znalosti v oblasti automatizace výrobního procesu, CNC obráběcích strojů a jejich programování, logistiky a projektování výrobních systémů. Důraz je přitom kladen i na procesní myšlení a využívání synergických efektů: pracovník – organizace – technika.
Katedra je spoluřešitelem: